Virunga
10
Sizin Oyunuz:
Oylama: 10 /10 (1)
8.3 IMDB Puanı 1 Yorum 110 Görüntülenme

Virunga

Dünyanın biyoçeşitliliği en yüksek yerlerinden biri olan Kongo Virunga Milli Parkı M23 silahlı isyancıları tarafından tehdit edilince, küçük ve yorgun bir korucu ekibi karşılarına dikilir. Eski bir çocuk asker, yetim gorillerin bakıcısı, bir doğa koruma uzmanı ve film ekibi de iki ateş arasında kalır. Kahramanları, kötü adamları, gorilleriyle bu benzersiz aksiyon-belgesel, daha güzel bir dünya için kendi hayatını hiçe sayanların inanılmaz öyküsünü anlatıyor.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  bu belgeseli perdedeki son harfine kadar izledim, sinemadan çıktım ve çıkar çıkmaz bir sigara yaktım. yaklaşık on gündür sigara içmiyordum oysa ki. bırakmaya karar verdiğimden de değil, bir sabah uyandım ve içmemeye başladım. ama dedim ya, virunga’nın sınırlarından kaçar kaçmaz bir sigara yakmak istedim. virunga’dayken; vücudumdaki tüm su tükenmiş sanki, dudaklarım kurumuş, adeta kavrulmuş. sigara kurumuş dudaklarıma yapıştı, sonra öyle bir çektim ki sigarayı dudağımdan, dudağım kanadı, acıdı. o yaraya basa basa içtim ve bitirdim sigarayı.

  belgesel, kongo'daki virunga milli parkı’nın hikayesini anlatıyor. dünyanın biyoçeşitliliği en yüksek olan bu parkı için, orada nefes alan her şey için, yani goriller, kuşlar, filler, su aygırları, ağaçlar, göldeki balıklar, oraya sığınan insanlar... hepsi ama hepsi için, nöbet tutan insanları anlatıyor. bu belgeseli; doğaya, canlılara, yaşadığı dünyaya, saygısı olmayan tüm kötü insanlara izletmek istiyorum. evet, hepsini tek tek koltuklara bağlayıp, gözlerini kırpmalarına izin vermeden izletmek istiyorum. her gün sebep oldukları kötülükler karşısında gözleri birkaç saniye bile buğulanmayacak bu insanlar, gerçekten ağlayana kadar, ve azat edilmeyi dileyene kadar günlerce, gecelerce izletmek istiyorum.

  kongo, sahip olduğu petrol ve yer altı kaynakları sebebiyle senelerdir sömürülüyor. bağımsızlığını ilan ettiğini sandığı zamanlarda ise, kendi dışındaki güçlerin doğrudan beslediği iç savaşlarla kıvranıyor. yerinden yurdundan olmuş, iç savaş sırasında evini terketmiş ve çadırkent'e yerleşmiş bir anne diyor ki; “sadece çocuklarıma bakıyorum ve bu şekilde nasıl büyüyeceklerini, nasıl devam edebileceklerini düşünüyorum."

  emin olun; "kongo'dan siktir olup gitmek" diye bir başlık olsaydı, onlar da gitmek istediklerini yazarlardı sayfalarca, binlerce, milyonlarca... sayısız ölüyle beslenmiş o topraklardan gitmek isterlerdi, bir türlü huzura kavuşturulmayan o ülkeden kaçmak isterlerdi. üstelik nereye gitmek isterlerdi biliyor musunuz? virunga milli parkının göbeğinde, tüm canlıların yaşam alanında petrol arama çalışmaları yapan “soco” şirketinin memleketine, yani ingiltere’ye gitmek isterlerdi. her fırsatta barış çığırtkanlığı yaptığı halde; para için vahşeti görmezden gelen, menfaat için bizzat vahşet yaratan avrupa'ya, amerika'ya gitmek isterlerdi. bizi kendi coğrafyalarımızda ezmekten çekinmeyen ülkelerde huzur bulma dileğimiz, bu dünya üzerindeki en büyük adaletsizliklerden biri bana göre.

  işte bu belgesel; hiçbir yere gitmeden orada kalanları, kalmak için çabalayanları, anlatıyor. baksanıza; şarkıları bile, “gitmeyeceğiz” diyor.




  çabalarına ortak olmaya fazlasıyla değer diyorsanız, bu da bağış sayfası;

  http://virunga.org/donate/


  kaynak; https://eksisozluk.com/entry/50503344

  Diğer Adları:

  Virunga

  Senaryo:

  Orlando von Einsiedel

  Ödüller:

  1 Oscar Adaylığı. Diğer 18 ödül & 23 adaylık.

  Yorumlar (1)