Yenilmezler
10
Sizin Oyunuz:
Oylama: 10 /10 (1)
8.1 IMDB Puanı 57 Görüntülenme

Yenilmezler

SHIELD adıyla tanınan uluslararası barış örgütünün başındaki isim Nick Fury, tüm dünyanın güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturan düşmanla karşı karşıya kalır. Fury, dünyayı yaklaşan bu felaketten kurtarmak için en cesur ve en 'süper' kahramanlardan oluşan bir ekip kurmak zorundadır...
İlki 1963’te yayınlanan ve o günden sonra çizgi roman fanatiklerinin mabedi haline gelen Marvel’ın en sevilen serilerinden olan "The Avengers"ın sinema uyarlaması olan yapımda baş rolleri de efsanevi bir kadro paylaşıyor: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgard ve Samuel L. Jackson’ın yer aldığı süper kahramanlar filmi Yenilmezler'in senarist ve yönetmen koltuğunda ise Joss Whedon oturuyor.
Marvel'ın süper kahramanları Nick Fury, Hulk, Kaptan Amerika, Thor, Iron Man, Hawkeye ve Kara Dul'u (Black Widow) aynı karelerde göreceğimiz film bu yılın en gözde yapımları arasında.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Evet, çizgi roman uyarlaması seyretmekten artık gına geldi, ancak, X-Men serisini saymazsak, bir sürü süper kahramanın sırt sırta verip dünyayı kurtardığı filmlere henüz alışık değiliz. O yüzden hepsi kendi filminin esas oğlanı olan, Demir Adam, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk'dan mevcut dört süperin, yanlarına Marvel evreninin ünlü ajanlık bürosu S.H.I.E.L.D'den Nick Fury, Hawkeye ve Black Widow'u da alarak Loki'ye ve onun uzaylı yardakçılarına karşı giriştiği macerayı izlemek fantastik tutkunları için iştah açıcı bir deneyim olacaktır. Hele ki filmin yönetmen koltuğunda anti cumhuriyetçi görüşlerle dolu TV fenomeni Firefly'ı yönetmiş olan Joss Whedon oturuyorsa...

  Öncelikle, çizgi romanın Avengers takımı sadece filmde gördüğümüz isimlerden ibaret değil. 20'den fazla üyesi olan Avengers kulübünün, asıl kahramanlar üzerinden giden hikayesinin yolu yanlış değil, devam filmlerinde de diğer karakterleri göreceğimiz kuvvetle muhtemel ancak Avengers'in en büyük baş ağrısı olan Red Skull'un devam filmine saklandığını görüyoruz.

  Filme girmeden önce filmin derinliği hakkında tahminlerim vardı ve yanılmadığımı gördüm. Marvel, DC'nin aksine, derin karakter çözümlemelerine girmeden daha idealize kahramanlar üzerinden eğlenceli yıkım öyküleri anlatmayı seven bir yayınevi... Film de bu çizgiye uygun olarak uzun ve kaotik bir final için yaratılmış basit bir senaryoya güveniyor.

  Yenilmezler (The Avengers)'in çizgi roman versiyonunun ilk maceralarına sadık kalacak şekilde "kötü" olarak Asgard'ın dayak yemekten bıkmayan arıza oğlanı Loki'yi öne çıkaran filmde, Odin'in evlatlığı, içindeki hükmetme ihtirası yüzünden uzaylı tiplerle anlaşıp bir geçit açıyor ve oradan gelecek bir ucube ordusu ile sıradan Amerikalıları terörize ediyor. S.H.I.E.L.D kendi imkanları ile olayı bertaraf edemeyince çareyi Avengers / Yenilmezler ekibinden yardım istemekte buluyor. İşte bu kadar... Gerisi esprilerle, kısa aksiyon sekanslarıyla finale kadar giden yoldan ibaret.

  Hulk'un en yeşil ve kaslı halini görmek için 80 dakika beklediğimiz bu filmi sıkılmadan izleyen herkes finalde büyük ödüle kavuşacak. Michael Bay'i kıskançlıktan delirtecek kadar yıkıma adanmış final sekansında, tüm süperler bir araya gelip gerçekten görsel bir şölen olarak nitelendirilebilecek bir kapışma seyrettiriyorlar seyirciye... Teknik açıdan kusursuz olan bu anlar film ev sinemasına düştüğü vakit tekrar tekrar izlenecek türden.

  Filmin birden çok kahramanı var ancak hem eğlendirme hem de idealleştirme yükü Robert Downey Jr.'un üstüne yükleniyor. Onun ününe ve karizmasına sahip olmayan diğerlerinin buna bir itirazı olduğunu sanmam, tabii Bruce Banner/Hulk olarak Edward Norton ya da Eric Bana kadroya dahil olsaydı işin rengi değişebilirdi. Elde bu kadar çok "süper" olunca her biriyle ayrıca ilgilenmek imkansız, ancak Hawkeye biraz fazla ihmal edilmiş. Acilen ona da müstakil bir film lazım. Yavuklusu Black Widow'u da yeniden karşımıza çıkarırlarsa fevkaladenin fevkinde olacaktır.

  Her şeyin sonunda, Yenilmezler, çizgi roman uyarlaması meraklısı herkesin görmesi gereken göz kamaştırıcı bir fantezi... Sıkı giriş, sıkıcı gelişme ve muhteşem final bölümlerinden oluşan bu görsel şov, sinemada izlenmediğinde üzüleceğiniz türden bir gişe canavarı... Hiçbir şeyiyle değilse Hulk'un yarattığı yıkım ve espri anlayışıyla aklınızda kalacak.

  kaynak: http://www.beyazperde.com/filmler/film-130440/elestiriler-beyazperde/

  Diğer Adları:

  The Avengers

  Senaryo:

  Joss Whedon, Zak Penn, Joss Whedon

  Ödüller:

  1 Oscar Adaylığı. Diğer 34 ödül & 75 adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?