Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı
8.7
Sizin Oyunuz:
Oylama: 8.7 /10 (3)
7.0 IMDB Puanı 71 Görüntülenme

Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı

1947’de geçen hikaye, uzun zaman önce emekli olmuş ve Sussex kasabasında evdeki yardımcısı ve yetiştirdiği yeni yetme dedektif oğlu ile yaşamaya başlayan Holmes’u merkezine alıyor. Holmes huzur içerisindeyken birden kendisini 50 yıldır çözülmemiş bir davanın içinde buluverir. Fakat malesef hafızası eskisi kadar kuvvetli değildir. Bu olaya istinaden hatırladığı tek bir kare vardır: kızgın bir koca ve güzel ama dengesiz bir eş. Filmin yönetmenliğini ve senaryo uyarlamasını Bill Condon üstlenirken, başrollerde Ian McKellen, Laura Linney, Hiroyuki Sanada, Frances de la Tour yer alıyor.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Yıl 1998, yönetmen Bill Condon. Genç neslin daha çok Gandalf ve Magneto karakterleri ile tanıdığı ancak ciddi bir tiyatro kariyeri de olan, Oscar adayı Ian McKellen’ın da yer aldığı ortak bir proje. Meşhur klasik, Frankenstein filminin yönetmeni James Whale’in son günlerini anlatan Gods and Monsters. Muazzam bir anlatı, McKellen ağızları açık bırakacak kadar iyi bir performans sergiliyor, Condon ise yapım sayesinde Oscar Ödülü ile buluşuyor. Ian McKellen, bir Stephen King hikayesi olan Apt Pupil filminde kimliğini gizleyen, Amerika’ya kaçmış bir Nazi’ye can veriyor, yine seyirci, aktör sayesinde mest oluyor. Daha sonra meşhur Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, X-Men filmleri derken Ian McKellen yeni nesil tarafından da el üstünde tutulur oluyor.

  Usta yönetmen Bill Condon ile Oscar adayı McKellen yeni bir yapım olan Mr. Holmes ile tekrar bir arada! Ülkemizde Mr. Holmes ve Muthiş Sırrı adıyla vizyona giren film adından da anlaşılacağı üzere efsanevi dedektif Sherlock Holmes üzerine kurulu. Artık 90’larına gelmiş olan Holmes elini ayağını serüvenlerden çoktan çekmiş, Sussex’te adeta emekli hayatı sürmektedir. Artık yavaş yavaş gerçek ile hayali de karıştırmaya başlayan geçmişin ünlü gizem savaşçısı, dedektif Holmes en açık tabir ile bunamaktadır. Hayatının son zamanlarını arılarla ve komşuları olan Bayan Munro (Laura Linney) ve küçük oğlu Roger (Milo Parker) ile geçiren yaşlı kült bir yandan da geçmişiyle yüzleşir. Yaşadığı bölgeyi de terk etmesine sebep olan olayı bir yandan “hala” çözmeye gayret eden Mr. Holmes hem bu gizemle seyircisini merak içerisinde bırakıyor, hem de 1947’deki son zamanlarına ışık tutarak (pek tabii bir kurgu) gerçek bir tatmin duygusu yaşanıyor.

  Mitch Cullins’in beğeni toplayan “aykırı Sherlock Holmes” romanı olan “A Slight Trick of The Mind” üzerinden uyarlanan Mr. Holmes açık konuşmak gerekirse bu yılın yıldızı parlak filmlerinden biri. Sadece geçmişe giderek büyük bir davanın içine girmekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda 1940’lara gelerek çökmüş bir efsaneye tanık oluyorsunuz. Eski ortağı Dr. Watson tarafından yazılan kurgu hikayelerle de dünya genelinde “farklı tanınan” bu kişinin aslında gerçekte kim olduğunu “gerçek olmayan” bir hikayeden öğreniyorsunuz.

  Her şeyden önce Mr. Homes filmi bir yönetmenlik, senaryo ve oyunculuk harikası olarak yükseliyor. Yönetmen Bill Condon muazzam bir iş çıkartmakla kalmıyor, kamerasını inanılmaz bir ustalıkla kullanarak gözleri bayram ettirecek bir hayat sahnesi kuruyor. McKellen’ın kesinlikle Oscar’a layık olan oyunculuğuna ise ev sahibini oynayan Laure Linney ile oğlu olarak karşımıza çıkan Milo Parker’ın derinlikli karakterizasyon sunumu eşlik ediyor, siz de muhteşem bir karakterin alternatif serüvenini beyazperde aracıyla bire bir yaşayabiliyorsunuz. Pek tabii Jeffrey Hatcher’ın başarıyla uyarladığı senaryonun da katkısı çok büyük!

  Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı tek kelimeyle “harika” bir çalışma. Hem güçlü bir gizem, hem harika bir dram, diğer yandan yürek ısıtan ve bolca güldüren bir serüven. Şayet Sherlock Holmes karakteri ile Robert Downey Jr. destekli 2010 yapımı projeyle tanışmadıysanız, delicesine bir aksiyon beklemiyorsanız karşınızda çok kıymetli, bambaşka bir yolculuk var.

  Diğer Adları:

  Mr. Holmes

  Yayın Tarihi:

  24 Jul 2015

  Senaryo:

  Mitch Cullin, Jeffrey Hatcher

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?