Kozmos: Bir Uzay Serüveni
10
Sizin Oyunuz:
Oylama: 10 /10 (1)
9.4 IMDB Puanı 99 Görüntülenme

Kozmos: Bir Uzay Serüveni

2014 yılının başlarında TV-PG tarafından yapımı üstlenilen bu harika belgeselin ilk sezonu toplam 13 bölümden oluşuyor. Neil deGrasse Tyson’ın sunumunu yaptığı Cosmos Bir Uzay Serüveni isimli belgesel bilmediğimiz ve tahmin bile edemeyeceğimiz şeyleri bizlere en iyi şekilde aktarıyor. Evrenin bile var olmadan öncesi hakkında bir şeyler bilmek istemez miydiniz? Cosmos İngilizcede Evren anlamına gelmektedir. Yunan dilinde ise Kainat anlamını taşır.
Hayatımıza dair nereden nasıl geldiğimizi ve tam olarak kökenimizi bizlere en basit ve anlaşılabilir şekilde aktaran Cosmos onlarca ülkede izlenmiş ve şimdiye dek neredeyse dünyanın 3/1’i tarafından izlenmiş durumdadır. Şimdiye kadar yapılan belgeseller arasında en çok izlenen iki belgeselden biridir.
Türkçe seslendirmesinde görev yapan Haluk Bilginer’in muazzam sesi ile belgesel izlemenin keyfi de bir bambaşka oluyor. Hayal gücünüzün doruklarına çıkaracak Cosmos bir uzay serüveni tüm tabuları yıkmaya gelmiş gibi duruyor. Cosmos belgeselinin ana amacı evrende bulunan sorgulanmamış hiçbir şey bırakmamaktır. Her şeyi sorgularsak işte o zaman bilim gerçekleşmiş olur. Belgeseli bir film tadında yapılan Cosmos bizlere duygu bakımından yüklü anlarda yaşatıyor.
Comos’ta her ayrıntıya değinilmiş ve bizlere özgür biz beyin düşüncesi ile her şey aktarılmış. Comos diğer yandan Kozmoloji ile bağıntılıdır. Kozmoloji’nin anlamı ise bütünlük ve düzen anlamına gelmektedir. Komoloji’nin içinde düzeni oluşturan bütün unsurlar bulunmaktadır. İngilizce yazılışı Cosmologia’dır. Kozmoloji özellikle gök bilimi ve fizik ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bilim ve fiziksel yönden Dünya’nın ve bizlerin gelişebilmesi için Kozmoloji her zaman ihtiyaç duyulan bir bilim dalı olacaktır. Kozmoloji bilimi aynı zamanda Tanrının varlığını bir bütün olarak kabul etmiş bir daldır. Çünkü bu kadar harika ve özene bezene oluşmuş bir evren kendi kendine yaratılmış olamaz, böyle birşey imkansızdır..! Dünya dışında bir evren olduğunu kurma hayalleri ilk olarak İtalya’da başlamış ve düşünce özgürlüğü olmayan bir ülkede bu tür fikirleri dile getirmenin cezaları da oldukça büyük ödenirmiş. Fakat tanrının böyle bir evreni yaratmasına aşık olmanın verdiği tapma duygusuna kimsenin gücü yetmemiş ve zaman geçtikçe evreni merak edenlerin sayısı da artmıştır. Kainat meraklıları özellikle 16. Yüzyıldan itibaren azımsanmayacak şekilde çoğalmışlardır. Evrenimizin büyük patlama, yani Big Bang ile var olmaya başladığı ve Dünya ve insanlığın evrenin büyümeye başladığı günden beri en son var olan şeyler olduğu da bilinmektedir. Cosmos Bir Uzay Serüveni adı belgeselde Evrenin ilk zamanlarından tutun 20. ve 21. yüzyılda bahsedilen karanlık maddeye karar her şey en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor.

Belgesel Toplam 13 Bölümden Oluşuyor;

Bölüm 1: Cosmos Bir Uzay Serüveni ve Bölüm ismi ise, “Samanyolu’na Bir Bakış” olarak isimlendirilmiş ve Bu bölümde Samanyolu’na ağırlık veriliyor.

Bölüm 2: Cosmos: Bir Uzay Serüveni Bölüm İsmi “Yaşam Nehirleridir.”

Bölüm 3: Cosmos: Bir Uzay Serüveni Bölümünün ismi “Bilginin Gücü” Olarak bizlere bilimin ve bilginin gücünü anlatıyor.

Bölüm 4: Cosmos: Bir Uzay Serüveni Yan Başlık olarak da “Gökyüzü Hayaletleri” İsmi verilmiş.

Cosmos: Bir Uzay Serüveni, 5. bölüm ile “Aydınlık İçinde Saklanmak” adı altında ilginç yaklaşımlar sunuyor.

Bölüm 6: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Daha Derine” gitmek için sabırsızlanıyor.

Bölüm 7: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Temiz Oda” isimli bölümü ile farklı bir bakış açısı daha izliyoruz.

Bölüm 8: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Güneşin Kardeşleri” isimli bölümü ile Güneşin evrende tek olmadığını ve başka güneşlerinde olduğunu anlatıyor.

Bölüm 9: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Elektrik Çocuk” Bölümü ile Cosmos bilimcilerinden ilginç bir yaklaşım daha görüyoruz.

Bölüm 10: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Kayıp Dünyalar” ile evrende her saniye bir şeylerin kaybolduğunu anlıyoruz.

Bölüm 11: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Ölümsüzler” Bölümünü mutlaka izlemelisiniz.

Bölüm 12: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Özgür Dünya” Olarak sezon finali öncesi harika bir bölüm izliyoruz.

Bölüm 13: Cosmos: Bir Uzay Serüvenin karanlıktan korkma isimli müthiş bölüm ile sezon finali verilmiş oluyor.
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Cosmos: A Spacetime Odyssey

  Ödüller:

  4 Primetime Emmy Kazandı. Diğer 11 ödül & 21 adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?