Kardeşim Benim
9.0
Sizin Oyunuz:
Oylama: 9.0 /10 (1)
6.1 IMDB Puanı 474 Görüntülenme

Kardeşim Benim

Sakin ve gizemli bir karaktere sahip olan Hakan, 30 yaşında alternatif müzik yapan ünlü bir sanatçıdır. Magazinden uzak bir hayat sürmeye çalışsa da kardeşi Ozan ile olan küslükleri magazinin ilgisini çeker. Ozan ise 28 yaşında ünlü bir pop yıldızıdır. Abisinin aksine neşeli, esprili, konuşkan ve sosyal biridir. Araları yıllardır düzelmeyen iki kardeş uzun zamandır bir araya gelmemiş, hatta babalarının hastalığında dahi farklı zamanlarda ziyaretine gitmişlerdir. Bu soğukluğun nedeni ise çocukluk yıllarına kadar uzanmaktadır.
Annlerini küçük yaşta kaybeden iki kardeşin babaları Erkan düğün şarkılığı ile geçimini sağlamaktadır. Üçü kasaba kasaba düğünlerde dolaşmış, küçüklüklerini resmen göçebe bir şekilde sürdürmüşlerdir. Bu dönemde babası küçük kardeş Ozan’ın tüm sorumluluğunu, abisi Hakan'a devreder. Abi Hakan bu yüzden erken olgunlaşır. Ozan ise Hakan’ın içinde kalan çocukluğu doya doya yaşamıştır. Bu ikili durum abi kardeş ilişkisini zamanla zedeler...


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  2005’te Ferhan Şensoy’un senaryosunu yazıp başrolünü oynadığı Pardon’u çektikten sonra adını yönetmen sıfatıyla pek göremediğimiz Derya Baykal’ın oğlu Mert Baykal, sektöre Kardeşim Benim ile dönüş yaptı. Öncelikle Kardeşim Benim, çok doğru bir rota izleyerek başrolleri oldukça iddialı iki isimden oluşturuyor. Genç kızların sevgilisi Burak Özçivit ve Murat Boz. Yanlarına da dizi sektörünün son zamanlarda gördüğü en sempatik güzel Aslı Enver eklenince, bu kadro ile zaten riskin bir bölümü bertaraf edilmiş oluyor. Elbette bir filmi izlenebilir kılan tek unsur bu değil, ancak kabul edelim ki bir bilet öne geçme sebebi. Kardeşim Benim de bu hafta gişede bu avantajını kullanacak. Ancak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, nasıl olsa gişe yapacak başrollerimiz var, gerisi önemli değil türünden bir yaklaşımla çekilmemiş film. Aksine dramatik yönü sonlara doğru biraz dozu kaçırsa da, iyi yazılmış ve oynanmış bir metin ile karşı karşıyayız. Aynı şekilde oyuncuların birbirleriyle olan uyumu da gayet yerli yerinde. Kimyalar tutmuş, sırıtan bir durum yok.
  Filmin kısa özetine ve fragmanına baktığımda aklıma ilk olarak, aynı kıza aşık olan iki kavgalı kardeş gelmişti açıkçası. Ve bir aşk üçgeni daha görmek istemediğimden emindim. Ancak film bu konuda da beni şaşırtarak bir ters köşe yaptı ve dramatik öğelerini aşk üzerine değil kan bağı üzerine kurdu. Ama filmin tek sürprizi bu da değil. Oldukça eğlenceli bir şekilde başlayan ve yıllardır görüşmeyen iki ünlü müzisyen kardeşin, eski bir düğün şarkıcısı olan babaların cenazesinde bir araya gelerek, onun son isteğini gerçekleştirmek üzere yola çıkmaları filmin çatışma öğesini oluşturuyor. Yolda yardım ellerini uzattıkları Aslı Enver’in oynadığı gazeteci Zeynep karakteri de ikiliye dahil olunca eğlence başlıyor. Ancak yol bu üç kişiyi hiç de beklemedikleri bir yere çıkartıyor ve yolun sonunda hayatlar değişiyor. Kardeşim Benim’in köy düğünü sahneleri kuşkusuz filmin en eğlenceli sahnelerini oluşturuyor. Henüz araları nane molla olan Hakan ve Ozan’ın emanet takım elbiselerle sahne aldıkları köy düğünü tahmin edersiniz ki tam bir cümbüş ile sona eriyor.
  Murat Boz sinemada Hadi İnşallah ile karşımıza çıktığında hiç yadırgamamış, canlandırdığı sempatik karakterin hakkını verdiğini düşünmüştük. Boz başrole oynadığı Kardeşim Benim’de de hayranlarını yarı yolda bırakmıyor ve gayet keyifli bir oyunculuk sergiliyor. Burak Özçivit ise izlediğimiz bir önceki filmi Aşk Sana Benzer’deki tutukluğunu bırakmış, daha kendinden bir rol ile kamera karşısına geçmiş gibi. Filmin sevimli güzeli Aslı Enver’in ise kendinden çok, içi gülen gözleri ön planda. Baştan sona, sıcak ve samimi bir dili olan filmin yan rollerdeki oyuncuları da gayet başarılı. Bu arada yönetmen Mert Baykal’ın, Hakan ve Ozan’ın ölen anneleri olarak kendi annesi Derya Baykal’ın fotoğraflarını kullanması da gözlerden kaçmıyor.
  Başarılı bir sanat yönetimine sahip olan filmin yol şarkısı Bulutsuzluk Özlemi imzalı Güneye Giderken, filmin dokusuna tam uymuş. Görüntü yönetimi daha önce Aşk Tesadüfleri Sever ve Senden Bana Kalan gibi filmlerde de adını gördüğümüz Veli Kuzlu’ya ait.

  Diğer Adları:

  Kardesim Benim

  Yayın Tarihi:

  15 Ocak 2016

  Senaryo:

  Zafer Külünk

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?