Benim Adım Khan – My Name is Khan
9.3
Sizin Oyunuz:
Oylama: 9.3 /10 (4)
8.0 IMDB Puanı 231 Görüntülenme

Benim Adım Khan – My Name is Khan

Amerika Birleşik Devletleri’n de yaşayan Hindistanlı bir Müslüman’ın hikayesi anlatılıyor. Adı Rizvan Khan olan bu adam bir hastalığından dolayı çevresine oldukça saf bir görüntü vermektedir ancak Rizvan Khan oldukça akıllı bir adamdır. Asperger Sendromu adında bir rahatsızlığı olan Khan, büyük bir iş adamı olmak ister ancak bunun için çok çalışması gerekmektedir. Günün birinde Rizvan Khan adı Mandira olan Amerika Devleti vatandaşına aşık olur. Bir oğlu olan Mandira, Rizvan Khan ile evlenir ve Rizvan Khan’ın soyadını alır. On bir eylül eyleminden sonra Müslümanlar’a karşı çok tepkili olan Amerikanlar Khan çiftimize büyük sorunlar açacaklardır.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  film otistik bir müslüman hintli adam ile çocuklu bekar hindu bir annenin aşk hikayesinden yola çıkarak, 11 eylül sonrasında müslümanların abd’de maruz kaldıkları kötü muameleyi ve ayrımcılığı anlatıyor.

  rızvan’ın dubaili şeyhler tarafından finanse edildiği Benim Adım Khan anlaşılan hikayesi başlangıçta çok inandırıcı iken, film ilerledikçe yer yer sürreel bir hale bürünüyor.

  örneğin filmin içinde hem 11 eylül var, hem afganistan savaşı var, hem ırak var, hem bush var hem de obama var… rızvan bir sahnede terör planları yapan islamcılarla görülüyor, bir sahnede oğlunu afganistan’da kaybeden aileye yardımcı oluyor, kendi üvey Benim Adım Khan oğlunu ırkçı saldırıda kaybediyor vesaire.

  hatta ve hatta bu filmde katrina kasırgası ve hindistan’da 1983 yılında görülen etnik/dini çatışmalar da var. yani biraz çorba olmuş vaziyette olaylar. özellikle de son 10 yılda dünyanın yaşadığı kafa karışıklığını görebiliyoruz burada. ilginç olan ise bütün bunların bir insanın hayatına sığdırılması…

  üstüne üstlük bir de filmin baş kahramanının vaziyeti nedeniyle otizm ve asperger sendromu üzerine de kafa yormanız gerekiyor. örneğin sarı renge ve keskin / yüksek seslere karşı olan aşırı hassasiyetin yol açtığı tepkiler, mecazları ve benzetmeleri, ifade edilmeyen duyguları algılayamama vesaire.

  dolayısıyla senaryo zaman zaman zorlama bir hal almış ve aşırı şişmiş vaziyette.

  rızvan’ın küçük kardeşi ile onun Benim Adım Khan eşini de sık sık görüyoruz. onlar da birtakım saldırılara maruz kalıyor ve senaryoya yedirilmeye çalışılıyorlar. ama iki karakteri de tam çözemiyoruz filmin başından sonuna.

  rızvan’ın kuaför karısı mandıra ise filmin yarısına kadar hayat dolu ve komik, diğer yarısında ise hayata küsmüş ve öfkeli bir insan.

  senaryonun tüm zorlamalığına rağmen, yine de bazı sahnelerde kendimi tutamayıp hüngür hüngür ağladım… özellikle de başörtüsü saldırısı sonrasında rızvan ve küçük kardeşinin barışma sahnesinde…

  film izleyiciden çok obama’ya verilen mesajla bitiyor. obama gelince bütün sorunlar bitmiş oluyor sanki… kafası karışık ama niyeti güzel olan bir film bu…

  Diğer Adları:

  My Name Is Khan

  Yayın Tarihi:

  12 Şubat 2010

  Senaryo:

  Shibani Bathija, Shibani Bathija, Niranjan Iyengar

  Ödüller:

  9 ödül & 11 Adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?