Ben Kimim?
10
Sizin Oyunuz:
Oylama: 10 /10 (3)
7.6 IMDB Puanı 146 Görüntülenme

Ben Kimim?

Genç bir bilgisayar dehası olan Benjamin, sadece Almanya’da değil dünya çapında tanınan biri olmak istemektedir. Yer altı bir hacker grubu, Benjamin’i aralarına katılmaya çağırınca, Benjamin bu tehlikeli teklifi kabul eder ancak bu tehlikeli oyunlarda başına geleceklerden habersizdir.

Yönetmenliğini İsveç'li yönetmen Baran bo Odar’ın üstlendiği filmin senaryosunda da yönetmen bo Odar ile birlikte Jantje Friese’ın imzası var. Siber suç geriliminin başrolünde Tom Schilling yer alırken, Schilling'e Elyas M'Barek, Wotan Wilke Möhring, Hannah Herzsprung ve Trine Dyrholm isimleri eşlik ediyor.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Resimler
 • Özet & Detaylar

  “Ben Kimim? (Who Am I - Kein System ist sicher)”, günümüz sanal dünyasına, güzel bir selam çakıyor, hacker grupları, sosyal medya bağımlısı olduğumuzdan beri, zaten hep revaçta. Sabah uyanınca, elimizde telefon, gece bilgisayarı kapatıp, ancak öyle yatıyoruz, bu bizim yeni gerçeğimiz, şimdilik kurtuluş da yok. Eskiden sorarlardı, ne işle iştigal ediyorsun, yanıt kaldırım mühendisiyim olurdu. Şimdi moda, sosyal mühendislik (toplum mühendisi de olur, gerekirse) dediğimiz zamazingoda, eee haliyle devir değişti. Ve bizler, bilgisayarlara ve akıllı telefonlara, gönüllü hapsolduk. Sanal dünyamızda, haliyle asiler de olacak, sokak eylemcilerinin yerini, hacker ahalisi alacak. Zaten bu sosyal mühendislik denilen şey, biraz da karşındakini keklemek, pardon heklemek değil mi? Evet, film bu mevzudan ilerliyor, yani kanmak, kandırmak, aldatmak ve aldanmak üzerine…

  Mr.Robot adlı bir yeni dizi var, giderek çuvallasa da, neredeyse Ben Kimim? filmi kulvarında ilerliyor, benzer projelerin gelmesi de yakındır. Çünkü internet aracılığıyla bir insanın yapabileceklerinin sınırsız olması, hemen herkesin ilgisini çekiyor, toplum, özellikle gençler, hacker tayfasını merak ediyor. Misal Ben Kimim?, Almanya’da gişe rekorunu kırınca, Hollywood’un dikkatinden kaçmadı, pek yakında güncellenmiş haliyle karşımıza çıkacak.

  Bilgisayar dehası gençlerin, zeki, sorunlu, asosyal, kapşonlu, uyuşturucu bağımlısı olması gibi bir zorunluluk var mı, bilmiyorum, lakin hemen her yapımda, bu klişe var. Ezber bozanların, ezber tipler olması, hayli acıklı… Belki de bu gençleri, büyük dolandırıcılar ve toplum kaçkını gibi göstermek, para babalarının ve dev şirketlerin işine geliyordur, kim bilir?

  Ezik diye tabir edilen tiplere denk düşen 25 yaşındaki Benjamin, hacker klanının zirvesinde yer alan Max’a hayran olan, kendine üç arkadaş edinip, CLAY adlı hack grubu kuran bir bilişim dehasıdır. Düzene meydan okuyan bizim dörtlü, düzenin içerisinde de düzen olduğunu fark etmekte gecikmezler. Aşk, meşk, alkol, uyuşturucu, güvenlik ağları, büyük şirketler, istihbarat örgütleri, polis, ajan derken, ortalık karışacak, toparlamak da hiç kolay olmayacaktır.

  Neyse biz sadede gelelim, Baran bo Odar’ın yönettiği Ben Kimim? başta Dövüş Kulübü ve Olağan Şüpheliler olmak üzere, birçok yapıta göndermede bulunan, lakin bunu onlara benzemek ve dönüşmek için değil, topu, ters köşeden ağlara bırakmak için yapan, gayet iyi ve zeki bir film. Sürpriz finale doğru, seyirciyi, iki kez kandırmayı deniyor ve bunu gayet de iyi başarıyor. Filmin başrolündeki Tom Schilling,, Alman sinemasının yükselen yıldızı, rolünün hakkını da ziyadesiyle veriyor. Sanal dünyayı, bir trenle gerçeğe dönüştüren sahneler ve ritme katkı sağlayan, tempoyu ayarlayan müzikler, gerçekten güzel! Ben Kimim?, haftanın en iyi filmi, kesinlikle seyretmeli.

  Diğer Adları:

  Who Am I

  Yayın Tarihi:

  25 Sep 2014

  Senaryo:

  Jantje Friese, Baran bo Odar

  Ödüller:

  6 ödül & 6 Adaylık.

  Resimler

  "Ben Kimim?" filmine ait 6 adet görsel bulundu.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?