Approaching the Unknown
10
Sizin Oyunuz:
Oylama: 10 /10 (1)
5.2 IMDB Puanı 98 Görüntülenme

Approaching the Unknown

2016 ABD yapımı bir bilim kurgu filmi olan Approaching the Unknown, başrollerinde Mark Strong, Luke Wilson gibi isimlerin bulunduğu bir uzay zaman yapıtı olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda özellikle Interstellar gibi uzay zaman yolculukları filmlerinden sonra bu filmlerin artması, beklenen bir hareketti ve oldu da. Mars'ta ölüm ve yaşam arasında zorlu kararlar verecek olan Korkusuz Stanaforth'un hikayesine odaklanan film, bakalım bizi nasıl maceralara sürüklüyor...


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  OSM: Orion Servis Modülü

  YFS: Yerden Fırlatma Sıralayıcısı

  UDY: Uçuş Dinamiği Yetkilisi

  YYY: Yönlendirme ve Yordam Yetkilisi

  DKY: Destek Kontrol Yöneticisi

  MPM: Mekik Proje Mühendisi

  GK: Görev Kumandanı

  RDIBT: Renkli Doppler Işıksal Bağdaşımlı Tomografi

  BDBY: Bölgesel Dikey, Bölgesel Yatay

  Mach Sayısı: Hareket halindeki bir kütlenin hızının, kütlenin bulunduğu şartlardaki ses hızına oranıdır. Kısaltması Ma ya da M'dir. Adını Avusturyalı fizikçi ve filozof Ernst Mach'tan alır. Ernst Mach'tan önce bu konu üzerine Fransız fizikçi Sarrau da incelemeler yaptığından Sarrau sayısı da denir.

  Örneğin, deniz seviyesinde, 1 atm basınçta ve 15oC hava sıcaklığında 1 Mach = 1226,5 km/saat (340 metre/saniye) olarak belirtilir. Yerde ses hızı göğe oranla daha yüksek değerdedir.

  Yerden yükseldikçe hava sıcaklığı düşer. Deniz seviyesinden 11 km yüksekliğe kadar (Stratosfer sınırına kadar) olan atmosfer tabakasına troposfer adı verilir. Ses hızının karesi hava sıcaklığı ile doğru orantılı olarak değiştiğinden, yerden yükseldikçe ses hızı azalır. Buna bağlı olarak da o yükseklikteki mach sayısı deniz seviyesine göre daha az olur.

  Örneğin, Stratosfer sınırında 11.000 metrede 1 Mach = 1062,2 km/saattir.


  Diğer Adları:

  Approaching the Unknown

  Yayın Tarihi:

  03 Jun 2016

  Senaryo:

  Mark Elijah Rosenberg, Mark Elijah Rosenberg

  Ödüller:

  1 ödül

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?