Aeon Flux: Gelecek Fluxta
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
5.5 IMDB Puanı 137 Görüntülenme

Aeon Flux: Gelecek Fluxta

Yönetmen:

Karyn Kusama

Oyuncular:

Charlize Theron, Marton Csokas, Jonny Lee Miller, Sophie Okonedo
Yıl 2415. Aeon Flux gizemli bir süikastçı. Bir virüsün insanlığı kuşatmasından bu yana 4 yüzyıl geçmiştir ve ütopik bir şehir olan Bregna’da sadece beş milyon kişi hayatta kalmıştır. Bregna’nın kural koyucusu olan Trevor Goodchild’ın yönetimindeki Goodchild rejimi, büyük bir mücadele ile Aeon tarafından yok edilmeye çalışılmaktadır. Trevor, söz konusu virüs için bir iyileştirme yöntemi bulmuş olan kişidir. Handler’in direktifleri ile Aeon, Goodchild’a bir suikast düzenlemekle görevlendirilmiştir ancak keşfedilmesi ve engellenmesi gereken daha derin sırlar ve komplo teorileri vardır.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  yetersiz ve de büyüleyici bir film. oyunculuk zayıf, kurgu kötü, aksiyon iyi organize edilmemiş.

  --- spoiler ---

  peki tüm bunların yanında neden aynı zamanda büyüleyici?

  çünkü sümer mitolojisiyle ilgilenenler için konunun nereden geldiği olabildiğince açık. sümer tanrılarına bir göz atalım isterseniz;

  anu: gök – anu en yüce tanrı, güçlü ve kuvvetli. göklere başınızı kaldırıp anu’nun haşmetini izleyin. anu’nun inanılmaz bir gücü var – ancak onu hiçbir zaman bütün şiddetiyle ortaya koymaz. sakin ve barış yanlısıdır. ancak görünümü kuvveti ifade eder. ona kim karşı koyabilir ki ? bütün tanrılar tahtının önünde diz çöker ve emirlerini süratle yerine getirirler. kalbinde ve içinde yedi şeytan barındıranlar hariç hiç kimse arzularına karşı koyamaz. tanrıların meclisinde anu başkandır. çoğunluğun isteklerini o toparlar.

  enlil: enlil kuvvetli ve korkunçtur. fırtınanın, gökgürültüsünün ve şimşeğin tanrısı. bütün tanrısal ve dünya güçleri onun gözünde hiçtir. geniş ve fırtınalı okyanus tanrıçası tiamat bile, şimşeklerle ona saldırdığında, karşı koyamamıştır. zafer günü başına bir şöhret tacı konmuştur.
  ancak enlil hiçbir zaman anu’nun seviyesine yükselememiştir. çünkü öfke ve şiddet her an patlamaya hazır bir şekilde, yıkıp yok etmek için, göğsünde tetikte beklemektedir. enlil istikrardan yoksundur. önceden tahmin edilemeyecek davranışlar sergiler. o hiçbir zaman anu gibi olamayacaktır.

  enki: su-tanrı. sümer-akad inançlarında evrenin ana öğesi su'dur. enki büyük yaratıcı tanrıdır, göğü ve toprağı o yaratnıştır, aynı zamanda tüm bilgeliktir ve bundan ötürüde büyüsel etkiler onun yardımıyla elde edilir, yaşam kaynağı olduğundan ötürü bolluğuda simgeler. sümer tapınaklarında enki'nin kendisi olarak bir kap içinde kutsal su bulundurulurdu, bu sudan içen hastaların iyileşeceğine ve güçsüzlerin güçleneceğine inanılırdı. (hatırlayın, filmde trevor aeon'a mesajını nasıl iletiyor?)

  nintu: bitki örtüsü – göklerin altındaki herşeyin annesi nintu’dur. her çim, her bitki ve her ağaç ondan fışkırır, buğday ve arpa da. her hayvan ve her böceğin soyu ondan gelir. insanoğlu da rahminden çıkmıştır. yavrularını besleyen ana toprak. iyilikleri sonsuz ve ölçülemez.

  filmimizde sırasıyla bu yukarıdaki isimler yadigar, oren, trevor ve una flux olarak sıralanmış. 7b genetik line'ı başarı kazanan line bu senaryoda. yani havva oradan çıkma. peki lilith kimdi? adem'in seçmediği eşi, sonradan lucifer'e atfedilen, dişi gücün sembolü olan lilith. pek çok kaynakta kızıl saçlı olarak resmedilen llilith. monicalılar? filmde monicalılara emirleri veren kimdi ki?

  bu arada isterseniz temsili bir sümer tapınağı resmini internette arayın ve bakın neye benziyor? günümüzün tüm inançlarının temelinde sümer panteonu olduğunu göz önüne alırsak bu film çok enteresan bazı fikirler getiriyor akla.

  --- spoiler ---

  mitoloji, efsane, kutsal metin bilmem, işim olmaz diyenler içinse kötü ve geyik bir film işte.

  kaynak: ekşi sözlük

  Diğer Adları:

  Æon Flux

  Senaryo:

  Phil Hay, Matt Manfredi, Peter Chung

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?